Artykuł partnera.

Trudno wyobrazić sobie kuchnię, w której nie stosowano by olejów roślinnych – używa się ich w przygotowywaniu niezliczonej ilości potraw. W ostatnich czasach dużą popularnością zaczęły cieszyć się oleje nierafinowane. Czym się one charakteryzują, jak się je wytwarza, jakie są ich właściwości i jak można je wykorzystać w codziennym gotowaniu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są oleje nierafinowane?

Jak łatwo domyślić się po ich nazwie, oleje nierafinowane to oleje roślinne, które w toku produkcji nie przeszły procesu rafinacji, czyli oczyszczania. Wytwarza się je w wyniku tłoczenia części roślinnych w specjalnych prasach. Prasy te nie generują dużej ilości ciepła – maksymalne temperatura pracy to około 50 stopni – dzięki czemu uzyskany produkt nie zmienia swoich właściwości.

Właściwości olejów nierafinowanych

Rafinacja jest procesem mającym na celu pozbycie się z oleju substancji zbędnych lub szkodliwych, na przykład związków fosforowych, metali ciężkich czy białek. Składa się on z kilku etapów, a ostatecznym efektem rafinacji jest czysty, klarowny olej o wysokiej temperaturze dymienia i długim czasie przydatności do użycia. Z drugiej strony rafinacja ma jedną istotną wadę – wraz z substancjami szkodliwym olej pozbawiany jest również składników cennych dla zdrowia, a także smaku i zapachu. A zatem oleje, które nie przechodzą rafinacji charakteryzują się:

  • bogatym, naturalnym smakiem i zapachem,
  • dużą zawartością substancji odżywczych, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witamina E,
  • niską temperaturą dymienia,
  • krótkim terminem przydatności.

Wiele rodzajów wysokiej jakości nierafinowanych olejów roślinnych – m.in. z lnu, pestek dyni czy nasion chia – znajdziemy w ofercie firmy Stacja Zdrowie.

Jak stosuje się oleje nierafinowane?

Oleje nierafinowane cenione są jako dodatek do dań, sałatek i dressingów – wzbogacają one jedzenie nie tylko o swój wyrazisty smak i aromat, ale również ważne dla utrzymania zdrowia składniki odżywcze. Bardzo ważne jest, żeby olej nie był stosowany w zbyt wysokiej temperaturze. Nie wolno używać go do smażenia czy pieczenia, gdyż zawarte w nim kwasy tłuszczowe rozpadają się wtedy do postaci szkodliwych związków o właściwościach kancerogennych. Najlepiej dodawać olej do już przygotowanych potraw – można nim polać ziemniaki, ryż, gotowane warzywa, a nawet pizzę, jedynym ograniczeniem jest wyłącznie wyczucie smaku. Ciekawym zastosowanie olejów nierafinowanych jest używanie ich w roli kosmetyków. Przy ich pomocy można skutecznie odżywiać włosy.