Świadomość konsumentów wzrasta, a co za tym idzie coraz częściej poszukiwana jest odzież ekologiczna. Podczas zakupów należy jednak wykazać szczególną ostrożność, bowiem samo nazewnictwo nie jest wystarczającym dowodem jakości i bezpieczeństwa. Sprawdź, jaką odzież wybierać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim!

Odzież ekologiczna, czyli jaka? Bawełna organiczna

Rynek się zmienia i producenci dostosowują ofertę względem potrzeb klientów. W związku z tym coraz częściej dostępna jest odzież ekologiczna. Określenie to przybiera jednak najróżniejsze znaczenia. Mianowicie, odzież ekologiczna może oznaczać tą wykonaną z bawełny organicznej, odzież Fairtrade czy też odzież certyfikowaną.

Na pierwszy plan wysuwa się coraz szerzej dostępna odzież ekologiczna z organicznej bawełny. Odzież ta wykonana jest z użyciem włókien bawełnianych uprawianych w kontrolowanych warunkach. Oznacza to, że podczas uprawy nie stosuje się szkodliwych pestycydów, które są niebezpieczne nie tylko dla użytkowników odzieży, ale także dla osób przebywających na terenie upraw. Błędne jest jednak przekonanie, iż zdrowe ubrania to odzież wykonana ze 100 % bawełny organicznej i to wystarczy. Do produkcji odzieży wykorzystywane są bowiem substancje o działaniu szkodliwym, a nawet rakotwórczym. Zaliczyć można do nich chociażby barwniki azowe, które niestety stosowane są do wyrobu ubrań i żywności. Dlatego zdrowe ubrania to te sporządzone z bawełny ekologicznej niebarwionej.

Zdrowe ubrania z certyfikatami i atestami

Najważniejszym dowodem bezpieczeństwa odzieży powinny być dla konsumenta certyfikaty i atesty. Warto zwracać uwagę na odznaczenia zwłaszcza podczas wyboru odzieży dla dzieci i niemowląt. W poniższym zestawieniu znaleźć można kilka najważniejszych atestów i certyfikatów:

  • Certyfikat Oeko Tex Standard 100 – to najważniejszy certyfikat w branży tekstylnej. Odzież poddawana jest testom na każdym etapie produkcji, aż do momentu uzyskania gotowego produktu. Certyfikat Oeko Tex Standard 100 to potwierdzenie, iż zarówno materiał, jak i żaden z komponentów odzieży nie zawiera substancji niebezpiecznych, jak i potencjalnie szkodliwych. Dlatego projektowanie ubrań w zgodzie z normami Międzynarodowego Stowarzyszenie OEKO-TEX jest niezwykle trudne. Badania przeprowadzane są przez niezależne ośrodki, takie jak polski Instytut Włókiennictwa Zakład Certyfikacji TEXTIL-CERT.
  • Certyfikat GOTS – oznacza, że oferowana odzież ekologiczna zawiera co najmniej 95 % włókien pochodzących z upraw ekologicznych.
  • Atest Instytutu Matki i Dziecka – to potwierdzenie, że odzież została poddana szczegółowym testom z myślą o najmłodszych.
  • Certyfikat OE 100 Standard – oznacza, iż odzież ekologiczna została wykonana w 100 % z włókien organicznej bawełny. Z kolei certyfikat OE Blended Standard potwierdza, że do wykonania odzieży użyto mieszkanki włókien pochodzenia organicznego oraz konwencjonalnego.

Projektowanie ubrań ekologicznych

kobieta
Źródło: Pixabay.com

Zdrowe ubrania zasypują rynek! Każda firma powinna w swej ofercie proponować odzież z bawełny organicznej, certyfikowaną, bezpieczną dla alergików i dzieci, a zarazem bezpieczną dla środowiska. Projektowanie ubrań to dziedzina, która podlega stałej ewaluacji.

Obecnie stawia się przede wszystkim na projektowanie ubrań przyjaznych pod względem zastosowanych włókien, substancji barwiących, a także komponentów użytych do wykończeń. Tego typu odzież powinna odznaczać się także charakterystyczną estetyką. Często spotykana jest chociażby artystyczna grafika w naturalnych kolorach. Dlatego bez wątpienia kariera w branży odzieżowej stoi obecnie otworem dla wszystkich miłośników ekologii i zdrowego trybu życia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć biznes w branży odzieżowej przeczytaj artykuł na http://www.trinet.com.pl/projektowanie-ubran-jak-zaczac-kariere/.

Kariera w branży odzieżowej a ekologia

Każdy, kto poważnie planuje karierę w branży odzieżowej powinien rozważyć dołączenie do rozkwitającej niszy ekologicznej. Trend jest jest niezwykle obiecujący, nie tylko gdy chodzi o odzież dla dzieci. Rośnie bowiem zainteresowanie kwestią zanieczyszczenia środowiska w krajach Trzeciego Świata. Nie mniej istotny jest aspekt etycznego handlu, a więc Fairtrade. W związku z tym szeroko pojęta kariera w branży odzieżowej wymaga rozeznania w tej tematyce.

Zdrowe ubrania to prężnie rozwijająca się część światowej branży odzieżowej. Warto poświęcić temu zagadnieniu uwagę, by żyć w zgodzie z zasadami etyki i ekologii, a jednocześnie zapewnić sobie i innym zdrowe, komfortowe warunki życia.

Źródła:

  • Gasik A, Mitek M. Syntetyczne barwniki organiczne w technologii żywności, str. 50.