Prywatna opieka medyczna dla firm przynosi wiele korzyści nie tylko samym przedsiębiorcom, ale również pracownikom. Buduje pozytywny wizerunek firmy i jest świetnym benefitem motywującym do efektywniejszej pracy. Przy okazji, takie rozwiązanie jest też korzystne finansowo, na czym zależy wielu mniejszym i większym firmom.

Jakie korzyści z opieki medycznej dla firm mają pracodawcy?

Dodatkowa opieka medyczna dla pracowników to już codzienność w większych i mniejszych przedsiębiorstwach. Właściciele firm zyskują, dzięki temu wiele korzyści, a główne z nich to: zmniejszenie absencji w pracy, zmniejszenie strat finansowych wynikających z nieobecności pracowników, ograniczenie chorób zawodowych i ich skutków, możliwość odliczenia kosztów pakietu od podatku, oszczędność czasu, motywacja i zadowolenie pracowników oraz lepszy wizerunek firmy w oczach obecnych i potencjalnych pracowników. Badania jasno pokazują, że jeśli pracownik jest zdrowy, to jest też zadowolony. Regularne badania, które są możliwe dzięki opiece medycznej zapewnionej przez pracodawcę, sprawiają że pracownik nie choruje tak często. Wielu pracowników w obawie o stratę pracy przychodzi do niej w czasie przeziębienia, zarażając tym samym innych. Pojawia się dzięki temu problem z zastępstwami i niedokończonymi sprawami zawodowymi. Pracownik, który wie, że w ramach pracy ma zapewnioną prywatną, specjalistyczną opiekę zdrowotną, chętniej z niej korzysta. Pakiety medyczne zawierają również badania medycyny pracy, przyspieszając wykonywanie badań wstępnych, okresowych oraz kontrolnych.  

Czy opieka medyczna dla pracowników może być kosztem podatkowym?

Nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę z faktu, że wydatki, jakie ponoszą na opiekę medyczną dla swoich pracowników, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Taki zabieg spełnia kryterium celowości, ponieważ prywatny pakiet umożliwia szybszy dostęp do lekarza, więc skutkuje znacznie niższą absencją w przypadku choroby pracownika oraz jego rodziny, w tym dzieci. Z tego względu można stwierdzić, że wydatki na pakiety medyczne dla pracowników wpływają korzystnie na przychody organizacji. Każdy wydatek traktowany jako koszt musi być: poniesiony przez firmę, bezzwrotny, pozostawać w związku z prowadzoną przed podatnika działalnością i zostać właściwie udokumentowany. Wszystko, co trzeba zrobić to spełniać powyższe warunki, aby można było uwzględnić koszty w rozliczeniu. Czasami zdarza się, że pracodawcy chcą zapewnić opiekę medyczną byłym pracownikom, np. emerytom. W tym przypadku, jeśli wartość świadczeń otrzymywanych przez byłego pracownika, włączając w to te, od związków zawodowych, przekracza trzy tysiące złotych rocznie w danym roku podatkowym, podlegają one opodatkowaniu PIT. Wtedy firma powinna sporządzić formularz PIT – 8C i przekazać go organowi podatkowemu. Prywatna opieka medyczna dla pracowników jest niezwykle przydatna i ceniona, zwłaszcza wtedy, gdy obejmuje całą rodzinę. Pracownik zyskuje dostęp do najlepszych świadczeń nie tylko dla siebie, ale również dla współmałżonka i posiadanych dzieci. Całą rodziną mogą oni korzystać z badań, wizyt u specjalistów i najnowszych placówek dostępnych w różnych miastach w kraju, co przydaje się np. podczas wakacji poza terenem zamieszkania. Więcej na temat dodatkowej opieki medycznej dla pracowników przeczytasz na Cmp.med.pl.